Základní škola a mateřská škola,
Třinec, Kaštanová 412,
příspěvková organizace
Kaštanová 412
739 61 Třinec
S dětmi jsme navštívili letos poprvé organizovaný Den Země v lesoparku. Začali jsme u 5.ZŠ a skončili jsme u minigolfu. Pro děti byla připravena vzdělávací stanoviště s různým zaměřením na ochranu přírody. Nejdříve děti odevzdaly všechny své dobroty pro pejsky, za což velké díky i jménem pejsků, pak si vyzkoušely třídit odpad do jednotlivých popelnic, posadily se do popelářského auta, které jim i vzadu otevřeli, aby jim ukázali obrovského šneka, který posunuje odpad. Dále jsme navštívili stanoviště šelem v Beskydech. Tam nám ukázali například stopy šelem, fotografie zvířat z fotopastí. Dále jsme se ocitli v mokřadech u potoka Křivce. Děti si prohlédly raka, střevli potoční, dozvěděly se spoustu zajímavostí o vydrách, žábách, hadech. Dále jsme popošli k lesnímu stanovišti, kde děti nejvíce zaujaly kožešiny lesních zvířat, paroží, brouci, ale také zde byly ukázky stromů, šišek. Lesníci byli překvapeni, co všechno naše děti znají a že jsou lepší než sedmáci. Takže velká pochvala, kterou jsme ještě vícekrát slýchávali. Pak nás čekali pejsci a ukázka jejich výcviku. Dětem se hodně líbilo i stanoviště s vodními breberkami. Koukli na živého potápníka, mohli si dát na ruku larvu vážky, viděli splešťuli nebo bruslařku. Dali jsme si svačinu, zařádili si na hřišti. Domluvili jsme se, že musíme ještě letos lesopark navštívit kvůli herním prvkům, které jsme nestihli všechny prolézt. Jako poslední jsme si nechali netopýry a včelky. Děti si prohlížely domečky a skrýše netopýrů, ukázali si různé druhy, dozvěděli se něco o jejich sluchu a echolokaci a pak si prohlédli část úlu a včelky pod mikroskopem. A už byl čas na pěší návrat do školky, kde se všichni těšili na palačinky a také na zasloužený odpočinek.