Beseda v knihovně - EVŽEN A JEHO BLÁZNIVÝ STROMODŮM

Obal knihy

Ve čtvrtek 20. října jsme vyrazili se Sluníčky do pobočky třinecké knihovny na Sosně na besedu o zajímavé knize Evžen a jeho bláznivý stromodům.

Nejdříve se děti seznámily s tématem besedy a měly říct, jak si takový STROMODŮM představují. Po té byly děti rozděleny do dvou skupin, ve kterých se měly domluvit, jak asi vypadá a pak ho na velký papír společně nakreslit.
  Po dokončení práce byla dětem knížka představena. Paní knihovnice jim přečetla, že Evžen byl architekt, který byl tak trochu „praštěný“ a neměl rád skoro vůbec nic, kromě svého domu a svých „udělátek“. Byl také puntičkář a všechno musel mít nějak seřazené a tak si děti na Evžena zahrály. Ve skupinkách měly seřadit knížky podle pravidla, které jim tiše prozradila paní knihovnice, a až měli všichni hotovo, ostatní skupiny hádaly, o jaké pravidlo jde. Děti byly šikovné a pravidla uhádly (od nejmenší knihy po největší a od nejtenčí po nejtlustší). Pravidlo seřazení knih od nejsvětlejší po nejtmavší bylo pro děti nejobtížnější, ale zvládly jej uhodnout.
  Po té se děti dozvěděly, že se Evžen na stavbách neustále rozčiloval  a mračil se, a proto mu dělníci dělali neustále naschvály. A jaké? Na obrázcích děti našly, že třeba dali záchod na balkon nebo upevnili dveře do země.
  Jednoho dne se na stavbě vyvrátil obrovský strom platan a dělníci čekali, že až přijde Evžen, tak se bude opět strašně rozčilovat. Všichni se však divili, když se strom Evženovi moc líbil, nechtěl ho dát uřezat a zakázal jim na něj sáhnout. Začal strom všelijak proměřovat a druhý den přinesl svůj bláznivý návrh, díky němuž si všichni mysleli, že se zbláznil. Všimli si však, že se Evžen tváří poprvé spokojeně a nemračí se. Od té doby Evžen začal vnímat svět kolem sebe a pustil se do práce. Dal u stromu vybudovat tunel pro brouky, boudu pro toulavé psy, skluzavky, houpačky, lavičky apod. Dělníci se zpočátku pošklebovali a smáli se, že je stromodům ošklivý, ale lidem se dům líbil a brzy se v něm zabydleli. Nakonec se do stromu nastěhoval i samotný Evžen a už nikdy nebyl zamračený, ba naopak - spokojený.
  Příběh skončil, děti si na koberci prohlížely obrázky z knihy s Evženovými vychytávkami na stromě. Nakonec si mohly s sebou odnést své společné kresby a ve školce nakreslit stromodům tak, jak si jej samy představují.

Více fotek naleznete zde.

Datum vložení: 20. 10. 2022 18:01
Datum poslední aktualizace: 10. 11. 2022 20:16