POKOS – setkání s vojáky armády České republiky

Vše o armádě České republiky

V pátek 27. ledna nás navštívili vojáci z posádky Ostrava a připravili si pro nás den plný zážitků. Dle plánu jsme začali přesně v 8.00 hod v literární učebně, kde se sešli všichni žáci naší školy a pedagogové. Vojáci se nám postupně představili, sdělili své hodnosti, zaměření, zkušenosti a následně jsme si poslechli zajímavou přednášku. Dozvěděli jsme se, jak si zabalit evakuační zavazadlo, co vše by mělo obsahovat. Povídali jsme si o NATO, EU, OSN a také o výhodách a závazcích spojených s těmito mezinárodními institucemi. Zhlédli jsme fotografie, přečetli si přísahu vojáka, zjistili jsme jaké máme v armádě uniformy, jak poznáme vojáka a jeho zařazení podle baretů. Dívky zjistily, že se mohou stejně jako chlapci hlásit k jakékoliv posádce, pokud samozřejmě zvládnou všechny testy a náležitosti, tak jako kluci a také kolik vlastně máme v armádě aktivních vojáků. A aby to nebylo jen tak jednoduché, po krátké přestávce nás čekal krátký test, který ověřil, co vše si pamatujeme.

V další části dne, po přestávce a posilnění jsme se všichni přemístili do prostor tělocvičny, kde již na nás čekaly připravené aktivity na čtyřech stanovištích. Dozvěděli jsme se o první pomoci, jak si navzájem pomoci, když se dusíme a jak můžeme spolužáka přenést například z lesa k cestě. Dozvěděli jsme se, jak to vypadá na misích v Afganistánu, co vše musí voják před takovou misí splnit a zvládnout, prohlédli jsem si fotografie z Afganistánu a naučili jsme se maskovat. Také jsem si vyzkoušeli, jak nasadit masku a rychle obléknout ochrannou pláštěnku a povídali jsme si o zbraních, pozemním a leteckém vybavení naší armády. Děti byly rozděleny do čtyř skupin a po 25 minutách na pokyn pana kapitána střídaly svá stanoviště.

Všechny děti si celý den užily, neustále se vojáků doptávaly na různé informace a pozorně poslouchaly vše, co jim bylo sděleno. A musím říct, že si to neužily jen děti, ale také my pedagogové, a i my jsme bedlivě poslouchali a doptávali se.

Datum vložení: 30. 1. 2023 18:00
Datum poslední aktualizace: 30. 1. 2023 18:23