Lenka Puczoková, třídní učitelka

Knihovnická lekce – listopad

V pondělí 15.11. jsme se opět zúčastnili knihovnické lekce na Sosně. Tentokrát na téma „poezie“. Žáci si vyzkoušeli rýmy, a také si vymysleli vlastní báseň na počáteční písmena svého jména. Nebo museli nakreslit obrázek k verši. Některé byly opravdu velmi pěkné a zajímavé a bylo fajn pozorovat jak se z posluchačů básní a poezie stali během pár minut básníci a ilustrátoři.

Už teď se opět těšíme na další lekci v prosinci.

Vesmírná show

V pátek 12. listopadu jsme měli možnost vstoupit do světa vesmíru a pozorovat jeho krásy. Hned ráno jsme vstoupili do mobilního planetária, kde nás čekal krátký dokument k vesmíru, planetám, hvězdám a sluneční soustavě. Následně jsme si ověřili naše znalosti a co jsme si zapamatovali a vydali se na další program, připravený pro naše žáky. Žáci si vyzkoušeli pohyb planet a měsíců v rámci naší sluneční soustavy a navzájem se obíhali – ať už jako měsíc kolem planety, tak i jako planety kolem slunce. No bylo to opravdu divoké ???? . Kdyby se takto pohybovaly měsíce a planety ve vesmíru, asi by docházelo v velkým srážkám a katastrofám ????. Nám se jako planetám naštěstí nic nestalo.

Následně jsme absolvovali vesmírnou stezku v lese za školou, kterou připravila paní učitelka Pavla Vlasáková. Moc jí děkujeme. Bylo super. Žáci na pracovní listy vyhledávali informace, doplňovali písmena a výsledkem jim bylo vyřešení tajenky.

Ve třídě jsme pak společně skládali vesmírné puzzle, které nám daly docela zabrat. Trošku jsme se u toho zapotili.

Chtěla bych ještě jednou poděkovat paní učitelce Vlasákové a Misiarzové za organizaci tohoto skvělého dne, který jsme si opravdu užili. Více na fotografiích.

Knihovnická lekce – říjen

V pondělí 11.10. jsme opět obnovili návštěvy třinecké knihovny, tentokrát v nové pobočce tady poblíž naší školy na Sosně. Každý měsíc se budeme vídat na půdě knihovny a vyprávět si o knihách, pracovat na zadaných úkolech a listovat v krásných knihách. Dvakrát se také podíváme i do knihovny na Terasu, ale jinak se budeme těšit na setkávání na Sosně.

A o čem byla tato návštěva? Zde je text jedné naší žákyně Daniely:

Hlava v hlavě

V pondělí 11.10. jsme se zúčastnili knihovnické lekce. Knihovna je na Sosně. Byli jsme u knihovny a paní knihovnice už na nás čekala. Oblečení jsme si dali do šatny. Paní knihovnice nás zavedla do knihovny. V knihovně jsme se posadili na koberec do kruhu a představili se. Knihovnice se jmenovala Simona, ale mohli jsme jí říkat Simčo. Potom nám představila knížku Hlava v hlavě. A my jsme měli popsat, co si myslíme, o čem bude kniha. Všichni měli pravdu o hlavách. Pak nám paní Simča dávala hádanky, co najdeme na hlavě a taky jsme dělali obličejové cvičení. A nakreslili jsme člověka. A popisovali kde co na hlavě má. Potom jsme se tam porozhlédli a šli jsem zpátky do školy.

Už nyní se těšíme na další návštěvu v listopadu. L.P.

Výlet do středověku – Hrádek ve Slezsku

Ve čtvrtek 16.9. jsem se s naší třídou vydali na výlet do středověku a tak trochu i do pravěku ????.

Ráno jme se vydali vlakem do blízkého Hrádku a po chvilce chůze jsme se ocitli na místech, kde ve středověku stálo opevnění. Pod vedením jedné z maminek naší žákyně paní Zajíčkové jsme opravdu důkladně prozkoumali celé okolí, hledaly znaky a rysy dané době a ke všemu jsme stáli na pravěkém mořském dně. Což nás všechny velmi zaujalo a rádi jsme si poslechli, jak se v průběhu miliónu let změnila krajina, ve které jsme se nacházeli a tako jsme zjistili, z čehož někteří naší kluci nebyli nadšení, že na našem území Třinecka dinosauři nežili ….

Ale zpět do středověku. Po krátké svačince a vstřebání informací o mořském dně, jsme prozkoumali opravdový středověký meč a dýku, samozřejmě jsme si vše osahali, vyzkoušeli a také si ověřili, jak se ve středověku bojovalo a proč meč vypadá, tak jak vypadá a k čemu všemu mohl posloužit rytířům. Dále jsme ochutnali výborný chléb s medem, probrali jsme jaké potraviny byly ve středověku běžné a také že se na talíři sem tam objevil bobr nebo veverka – nebojte to jsme neochutnávali ????. Následně jsme si povídali o oděvu a názorně nám byl oděv ukázán na panence. Pracovali jsme také na pracovních listech a ověřovali si nabyté informace a vědomosti. Jen škoda, že to tak rychle uteklo a museli jsem stihnout vlak. Jinak bychom tam dokázali zůstat a objevovat až do tmy.

Děkujeme paní Zajíčkové a Jitušce za překrásný den a za veškeré informace a čas které nám předala a věnovala a budeme se těšit na další společný výlet nebo aktivity.