Úvodní stránkaRodičům a žákům školy

Zajímavé informace pro rodiče (zákonné zástupce) a žáky

Komentář: Squid Game ohrožuje české děti! Nebo ne?

Více se můžete dozvědět zde.

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, přebralo od roku 2019 koordinaci národních aktivit zaměřených na zlepšení on-line bezpečnosti dětí v České republice. Novým projektem Bezpečně na netu navazujeme na úspěšné počiny mezi které patří vybudování a provoz linky pro hlášení nelegálního obsahu STOPonline.cz, spolupráce na osvětovém seriálu Jak na Internet nebo vydání knih Jak na Internet bezpečně a ON-LINE ZOO.

Využívejte zajímavé materiály, které vznikly ve sdružení CZ.NIC k tématům bezpečnějšího Internetu. Všechny materiály jsou zdarma pro nekomerční využití. Odkaz zde.

PROJEKT E-BEZPEČÍ

NÁRODNÍ PROJEKT PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ V ONLINE PROSTŘEDÍ

Projekt E-Bezpečí je celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. V posledních letech se projekt také věnuje pozitivnímu využívání IT ve vzdělávání a běžném životě. Projekt E-Bezpečí je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Projekt E-Bezpečí se specializuje zejména na:

a) kyberšikanu a sexting (různé formy vydírání, vyhrožování, poškozování obětí s pomocí informačních a komunikačních technologií),
b) kybergrooming (komunikace s neznámými uživateli internetu vedoucí k osobní schůzce),
c) kyberstalking a stalking (nebezpečné pronásledování s použitím ICT),
d) rizika sociálních sítí (zejména sítě Facebook),
e) hoax, spam a fake news,

f) online závislosti (netolismus, nomofobie),
g) fenomén youtubering,
f) zneužití osobních údajů v prostředí elektronických médií.

Více se můžete dozvědět zde.

Osvětové materiály k bezpečnému chování v online prostředí

V návaznosti na uzavření škol, přechod na online výuku a další omezující opatření zahrnující i omezení činnosti kroužků nebo sportovních klubů ve vnitřních prostorech, je velice pravděpodobné, že  děti tráví více času doma v online prostředí . Rádi bychom v rámci prevence kybernetické kriminality a rizikového chování v online prostoru upozornili na publikaci „Bezpečně v kyber“, která přehledným a srozumitelným způsobem seznámí čtenáře  se základy bezpečného chování v online prostředí, a dvě doporučení pro rodiče, týkající se online her a sextingu, které zpracoval  Odbor vzdělávání, výzkumu a projektů z Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (viz níže).

Bezpečně v kyber

Doporučení – hry

Sledujte co děti sledují

informuje JUDr. Milan Fára, odbor prevence kriminality

Hry

Hrát si, a ještě se u toho vzdělat. Ideální kombinace. Hry z této rubriky vám pomohou lépe pochopit základní principy ochrany osobních údajů. A ještě se skvěle pobavíte!
ÚŘAD PRO OCHRANU OSOBNÍCH ÚDAJŮ
Internetový odkaz zde.

Postup v případě ztráty dokladu o vzdělání

(vysvědčení, výuční list, diplom o absolutoriu)

Celý dokument zde. Odkaz na internetové stránky MŠMT ČR zde.

Projekt „Daně a cla do škol“ vznikl za spolupráce Finanční a Celní správy. Jeho cílem je nabídnout možnost doplnit výuku finanční gramotnosti o informace z oblasti daní i cel a například i osvětlit význam a účel jejich výběru.

V rámci projektu vznikl web www.finfoveskole.cz, který má sloužit jako informační zdroj pro studenty i učitele. K předávání informací jsou také připraveny tematické přednášky určené pro studenty středních škol, které budou zajišťovat proškolení lektoři z řad pracovníků Finanční i Celní správy.

BEZPEČNOST DĚTÍ

1. pomoc

Více zde.

BEZPEČNOST DĚTÍ

a prevence nejčastějších dětských úrazů

Více zde.

Učíme první pomoc zážitkem s aplikací Záchranka

Více se můžete dozvědět zde a zde.